3,3 milyondan fazla VW müşterisinin kişisel bilgileri ifşa oldu

 3,3 milyondan fazla VW müşterisinin kişisel bilgileri ifşa oldu

Volkswagen, büyük bir veri ihlali yaşayan en son şirket oldu

Görünüşe göre küresel şirketleri hacklemenin bu yeni "trendinin" sonu yok. Saldırıya uğradığını bildirmek için halka açık olan en sonuncusu, satıcılarından birinin saldırıya uğradığı ve suçluların Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'dan 3,3 milyondan fazla müşterinin bilgilerine erişmesine izin veren Volkswagen'dir.

Volkswagen bir mektupta, 10 Mart 2021'de hassas müşteri bilgilerine erişen yetkisiz bir üçüncü şahıs hakkında bilgilendirildiğini belirtiyor . Durum hakkında bilgilendirildikten sonra otomobil üreticisi, neye erişildiğini ve hangi müşterilerin ve potansiyel alıcıların bulunduğunu öğrenmek için soruşturma başlattı. etkilenir.


Sızan veriler satıcı tarafından 2014'ten 2019'a kadar toplandı. VW, üçüncü taraf grubun Ağustos 2019 ile Mayıs 2021 arasında bir yere erişmesine izin veren "satıcının elektronik verileri güvenli bırakmadığını" iddia ediyor.

VW'nin veri ihlali hakkındaki mektubu, sızdırılan verilerin kişinin adını ve soyadını, kişisel veya ticari posta adresini, e-posta adresini ve telefon numarasını içerdiğini de açıklıyor. Araç Kimlik Numarası (VIN), üretici, model, yıl, renk ve donanım paketi dahil olmak üzere satın alınan, kiralanan ve sorgulanan araçlarla ilgili bilgilere de erişildi.
Bir aracın kiralanması, satın alınması veya 90.000'den fazla kişinin ödünç alınması için gereken hassas bilgiler de sızdırıldı. Bu bilgiler çoğunlukla ehliyet numaralarını içerir. Doğum tarihi, sosyal güvenlik numaraları, hesap numaraları ve Vergi Kimlik numaraları da "çok az sayıda" örnekte sızdırıldı.

Volkswagen yetkilileri ihlal hakkında bilgilendirdi ve zararları azaltmak için siber güvenlik uzmanları ve isimsiz satıcıyla birlikte çalışıyor (nasıl olduğunu merak ediyoruz). Otomobil üreticisi, ücretsiz kredi koruma hizmetlerinden etkilenenleri korumak için IDX ile de ortaklık kurdu.

Volkswagen, sürekli büyüyen siber saldırı kurbanları listesine en son eklenen isim. Sadece son birkaç hafta içinde McDonald's , Electronic Arts ve JBS gibi diğer küresel şirketler de yetkisiz üçüncü taraf gruplar tarafından hassas verilere erişildi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.