MIUI 12.5 arayüzü neler sunuyor? İşte tüm özellikleri

MIUI 12.5 arayüzü neler sunuyor? İşte tüm özellikleri

MIUI 12.5 güncellemeleri 10 Mayıs’tan sonra devam edecek

Xiaomi'nin yeni arayüzü MIUI 12.5 kademe kademe cihazlara ulaşmaya başladı. Peki sık sık gündeme gelen bu arayüz ne gibi yenilikler sunuyor?
Xiaomi’nin geçtiğimiz yılın Aralık ayında piyasaya sürdüğü MIUI 12.5 arayüzü, adım adım kullanıcılara ulaşmaya devam ediyor. Çin’de ilk etabı tamamlayarak ikinci etaba geçiş yapan şirket, Global modellere de yeni arayüzünü sunmaya başladı.

İlk olarak Mi 11 amiral gemisine gelen Global sürüm, şu anda Redmi Note 10S gibi birkaç orta seviye modele daha ulaştı. Peki Xiaomi’nin yeni arayüzü ne gibi yenilikler sunuyor? Tanıtıldığı günden bu yana şirket beta olarak ne gibi özellikleri test etti? İşte sizler için derlediğimiz en iyi MIUI 12.5 özellikleri….

Xiaomi Mi MIX Fold inceleme! – Fiyatını hak ediyor mu?
MIUI 12.5 arayüzünün özellikleri
Çinli üreticinin ara sürüm olarak piyasaya sürdüğü MIUI 12.5, bir önceki MIUI 12 arayüzünün bilinen hatalarını gideriyor. Şirketin vaatleri ve beta testlerindeki kullanıcı raporlarına göre bu arayüz, akıcılık ve performans konusunda telefonları ileri bir seviyeye taşıyor. Zira bu sürüme sahip olan telefonlarda güç tüketimi yüzde 25 azalırken, aynı şekilde arka planda tüketilen belleğin oranı da yüzde 35 azaltıldı.

Xiaomi, yeni arayüzünü kesinlikle orta seviye bir yükseltme olarak görmüyor. Sözde ara sürüm olarak gelen MIUI 12.5, kesinlikle tam teşekküllü özelliklere sahip ve kullanıcı deneyimini de eski sürümlere kıyasla fazlasıyla iyileştiriyor. Bu arayüz sistem akıcılığına odaklanırken, ayrıca görsel açıdan da akıllı telefonlara bazı yeniliklere getiriyor.

Süper Duvar Kağıtları

MIUI 11’in ardından Xiaomi, görsel efektlere bilhassa daha çok önem vermeye başladı. Zira MIUI 12 arayüzüyle birlikte süper duvar kağıtları özelliğini duyuran şirket, 12.5 sürümünde bu özelliği daha da çeşitlendirdi. Şirket yeni güncellemeyle birlikte; Mars, Dünya ve Dağ gibi bir takım canlı duvar kağıtları ekledi. Hatta son haftalarda bunu ”hava durumu” duvar kağıdıyla da güncelledi. Kullanıcılar  bu duvar kağıdını uyguladığında ana sayfanın görünümü mevcut havanın durumuna göre uyarlanacak.
Süper duvar kağıdı
Süper duvar kağıdı

Yeni bildirim sesleri ve haptikler

MIUI 12.5’in sunmuş olduğu bir diğer yenilik ise güncellenen bildirim sesleridir. Şirketin yeni arayüzüyle birlikte sistem sesleri; dört büyük habitattan alınan doğal hayvan seslerini akıllı telefonlara getiriyor. Dünyanın dört bir yanından Sound sanatçılarının yardımıyla oluşturulan bu sesler, kullanıcılara tabiattaki pek çok yaratıcı hayvanın seslerini sunuyor.

Sistem seslerine ek olarak Xiaomi, yeni arayüzünde dokunsal geri bildirimi de özelleştirdi. Kullanıcılar artık arayüzde gerçekleştireceği pek çok işlevde, güncellenmiş dokunsal geri bildirimleri deneyimleyebilecek. Ancak bu özellik yalnızca sınırlı sayıda cihazda kullanılabilecek.

Gizlilik

Şirketler son zamanlarda gizlilik konusunu bir hayli ön plana çıkardılar. Gerek Apple, gerekse Google bu konuda ciddi önlemler alırken, Xiaomi’de yeni arayüzünde bu konuya bilhassa daha fazla önem verdi. Artık kullanıcılar bu sürümde; pano koruması, dosya depolama, tarayıcı ve konum gibi alanlarda tüm izinleri yönetip, ayrıca hareketleri de takip edebilecek.

MIUI Note uygulaması

Yukarıdaki özelliklere ek olarak Xiaomi, aynı zamanda Note uygulamasını da baştan aşağı yeniledi. Kullanıcılar artık zihin notları ekleyip, beyin haritaları oluşturabilir. Ek olarak şirket; grafiti işlevi, parmak boyama gibi bir takım daha yenilik sunuyor.
MIUI+
Xiaomi’nin yeni arayüz güncellemesi, kesinlikle ekosistem tarafında çok yararlı özellikler sunuyor. Daha önce Huawei ve çeşitli markalarda olan bağlantı özellikleri, MIUI+ özelliği ile artık Xiaomi’ye de geliyor. Kullanıcılar bu yenilikle birlikte bilgisayar üzerinden şu işlemleri yapabilecek;

—Mobil bildirimleri görüntüleme ve uygulamaları açma
—Metni kopyala, yapıştır
—Ekran görüntülerini açma
—Mobilden web sayfalarını görüntüleme
Şu anda MIUI 12.5 ile gelen yenilikler bu kadar. Xiaomi kullanıcıları için dönüm noktası olarak görülen bu arayüz; gerek görsel açıdan, gerekse akıcılık tarafında kesinlikle üst düzey bir deneyim sunuyor.
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.