Dünya Bankası, El Salvador'un Bitcoin uygulamasına yardım etmeyi reddediyor

 Dünya Bankası, El Salvador'un Bitcoin uygulamasına yardım etmeyi reddediyor

Kuruluş, çevresel ve şeffaflık endişelerini dile getiriyor

El Salvador'un yasal para birimi haline geldikten sonra tüm ülkenin Bitcoin'i kabul etmesini sağlama hamlesi, Dünya Bankası'nın uygulamaya yardımcı olmama kararının ardından sorunlarla karşılaşabilir. Uluslararası finans kurumu, Bitcoin madenciliğinin ve şeffaflığın çevresel etkisi hakkındaki endişeleri dile getirdi.

Bu ayın başlarında El Salvador, Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu . Piyasa tarafından serbestçe belirlenen döviz kuru ile Orta Amerika ülkesinin resmi para birimi olarak ABD dolarının yanında yer alır. Ek olarak, mal fiyatları Bitcoin olarak gösterilebilir, kripto ile vergi katkıları ödenebilir ve Bitcoin içeren borsalar sermaye kazancı vergisine tabi olmayacaktır.

El Salvador, Bitcoin'in ülke genelinde kabul edilmesi için üç aylık bir son tarih belirledi, ancak Dünya Bankası, kuruluşun yardımı olmadan bunu yapması gerektiğini söyledikten sonra bu hedefe ulaşmak zor olabilir.

Bir Dünya Bankası sözcüsü Reuters'e gönderdiği bir e-postada, "Para şeffaflığı ve düzenleyici süreçler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde El Salvador'a yardım etmeye kararlıyız" dedi.

"Hükümet bitcoin konusunda yardım için bize yaklaşsa da, bu, çevresel ve şeffaflık eksiklikleri göz önüne alındığında Dünya Bankası'nın destekleyebileceği bir şey değil."

Çarşamba günü, El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, ülkenin Bitcoin'i resmi bir para birimi olarak uygulamayı amaçladığı için Dünya Bankası'ndan teknik yardım istediğini söyledi.

Ayrı bir gelişmede Zelaya, Uluslararası Para Fonu'nun kriptonun implantasyonuna "karşı olmadığını" ve devam eden olumsuzlamaların başarılı olduğunu, ancak IMF'nin süreçle ilgili "makroekonomik, finansal ve yasal sorunlar" olduğunu söyledi.

Bitcoin dün yaklaşık 39.000 dolardan yazı yazılırken ~ 37.600 dolara düştü. Kısa süre önce Çin'in kripto madenciliği üzerindeki baskısının ve BTC'nin düşen değerinin, düşen GPU fiyatlarının ortasında Asya ülkesinde grafik kartlarına olan talebin sakinleştiğini duyduk .

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.