Android TV kullanıcılarını neler bekliyor?

Android TV kullanıcılarını neler bekliyor?


Google'ın akıllı televizyonlara hayat veren işletim sistemi Android TV için Google I/O'nun ilk gününde bazı yenilikler duyuruldu.
Akıllı televizyonlar hayatımıza gireli birkaç sene oldu. Akıllı telefonlarda dev bir pazar payına sahip olan Android işletim sistemi, akıllı televizyon akımını destekleyen projelerden biri olmuştu. İlk olarak 2014 yılında akıllı televizyonlara hayat vermeye başlayan Android TV için bazı yenilikler duyuruldu.

Android TV için duyurulan yenilikler

Google I/O etkinliğinin ilk gününde Android 12 ve mevcut Google servislerindeki yenilikler ile tanıştık. Duyurulan yenilikler arasında Android TV için de önemli detaylar bulunuyor.

Android TV ile ilgili şu yenilikler müjdelendi:

Yayın Aktarımı: Cast Connect kullanan diğer cihazlar ile ekran paylaşımı yapılabilecek. Android telefonlarda, tabletlerde ya da Chrome tarayıcısında bu özellik kullanılabilir olacak.

Google TV Emulator Google’ın donanımı değiştirmeden kullanılabilirlik sağlamak istemesinin bir adımı olarak Emülatör yazılımı geliştiriliyor. Bu yazılım ile diğer uzaktan kumandaları Android TV’nizle kullanabileceksiniz.

Firebase Test Lab: Android geliştiricilerini yakından ilgilendiren bir servis olan Firebase Test Lab, bulut üzerinde yazılımları test etmeyi sağlıyor. Bu servis daha önceden Android’in kendisi için mevcuttu, şimdi ise Android TV için kullanılabilir durumda.

Android 12 Beta 1: Android TV’ler için Android 12 beta süreci başladı. Alınan geribildirimlerin ve yapılan iyileştirmelerin ardından desteklenen cihazlarda Android 12 kullanılabilir olacak.

Etkinlikte bu yeniliklerin yanı sıra platformun başarısıyla ilgili bilgi de verildi. Google, yalnızca ABD’deki kullanıcı sayısının bir yılda yüzde 80 arttığını söylüyor. Bu oran akıllı televizyonlarda Google’ın işletim sisteminin pazar payını epey artırmış olmalı.


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.