Ubuntu vs Windows Güvenlik Deneyimlerimstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="7165426968"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">


Ubuntu vs Windows Güvenlik Deneyimlerim

Ben Ubuntu ve Windows iki işletim sistemini de çok kullandım ve denedim. Şimdi bu anlatacağım farklar ve görüşler tamamen kişiseldir. Her kullanıcı da bu yaşadığım sorunlar veya faydalar aynı olmayabilir. önclikle bunu belirtmek isterim. Yazdığım konularda yanılıyor olabilirim.

 

Windows


Windows, Ubuntuya göre daha pratik ve kolaydır kullanımı. Ve her yazılımla uyumludur. Onun için herkesin tercih ettiği bir işletim sistemidir. Fakat Windows anlaştığı 3. taraf uygulamaların, Windows kullanan kullanıcıların bilgisayarlarını izlemesine izin verir. Bu da bir gizlilik ve güvenlik açığı sayılabilir. (akamai.com, edgecast.com,verizon.com ve diğer uygulamalar....). Windows işletim sistemlerinde tüm ağ portları açık ve izinli bir şekilde kurulur. Yani ağ güvenliği yoktur windows işletim sistemlerinde. Bu da önemli bir güvenlik riskidir. Onun için Windows işletim sistemleri antivirüs programlarına ihtiyaç duyar. Windows işletim sistemlerinde sürekli denetleme vardır. Ağ trafiği Karma karışıkdır. Gelen giden Ip adreslerinin haddi hesabı yoktur.

Bu anlattıklarım benim yaşadığım ve tecrübe ettiğim olaylardır. Yani her Windows kullanıcısında olmayabilir sonuçta ben herkesin nasıl bir windows kullandığını takip etmedim veya windows şirketinde çalışmadım.

Ama ben windows kullandığım zamanlarda sürekli izleme ve denetleme botlarının tüm dosyalarımı taradığına şahit oldum açıkçası. Örneğin 93.184.220.29 bu Ip adresi windows kullandığım zamanlarda tüm dosyalarımı tarıyor ve denetliyor ayrıca beni her zaman takibe alıyordu.

Daha sonra windows'da kullandığım 3. taraf uygulamaların beni sürekli izlediğine şahit oldum. Bunu nasıl anladım? Ben sunucu ve hosting yönetimi ayrıca ağ trafiğini iyi takip eden biriyim. Web sitelerime... Windows'ta kurduğum antivirüs programları olsun, diğer uygulamalar olsun bot saldırıları yapıyordu. Buda beni izledikleri anlamına geliyor.

Windows'ta gizlilik ve güvenlik konusunda çok araştırma ve denemeler yaptım açıkçası. Ağ trafiklerini izledim Ip adreslerini tek tek inceledim. Yerel Güvenlik İlkesi bölümündeki ayarları bazı günler geceden sabaha kadar kurcaladım.

Ve bana Windows güvenli gelmedi. Tabi bu benim kişisel görüşüm ve benim yaşadığım deneyimler.

style="display:block; text-align:center;"
data-ad-layout="in-article"
data-ad-format="fluid"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="6498194629">


 

Ubuntu


Ubuntu linux olduğu için Ağ güvenliğine önem veren bir işletim sistemidir. Ubuntu kurduğunuzda tüm portlar kapalı bir şekilde kurulur. Dolayısıyla Windows işletim sisteminden daha güvenlidir. Ubuntu'da Gizlilik kuralları daha katıdır ve tüm uygulamaların izinleri kısıtlı bir şekilde kurulur.

Benim tecrübelerim Ubuntu kullandığım zamanlarda kimse beni izlemeye alamıyor. Yani ubuntu kullandığımda daha gizli ve daha güvenli oluyorum açıkçası. Windows'da öyle değil, windows işletim sisteminde her uygulama sizin konum bilgilerinize, hesap bilgilerinize erişim izni var. Fakat Ubuntu'da minimal kurulumda 3. taraf bir uygulama yok ve kimse yerel bilgisayarınıza ve konum bilgilerinize erişemiyor. Açıkçası şuan ben Artık Ubuntu kullanıyorum çok rahatım ve memnunum.

 

Not: Bu yazdıklarım benim kişisel tecrübelerim ve benim yaşadığım problemler ve benim kişisel görüşlerim. Yani herkesde bu güvenlik sorunları olur diyemem açıkçası. Yani bir windows kullanıcısı ve bir Ubuntu kullanıcısı olarak benim kişisel görüşlerim, bazı konularda yanılıyor yada yanlış düşünüyor olabilirim. Bu konu bir kullanıcı deneyimi yorumlarıdır. Kimseyi de yanlış yönlendirmek istemem açıkçası. Bir de Windows korsan kullananlar ile Windows orjinal ürün anahtarı kullananlar arasında güvenlik farklılıkları yaşanabilir.style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="5469201910"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.