Ubuntu'da Tor Tarayıcı Nasıl Kurulurstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="7165426968"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">Ubuntu'da Tor Tarayıcı Nasıl Kurulur

Ubuntu Desktop 20.04 ve 20.10 sürümlerinde Tor servisi ve Tor Tarayıcı nasıl yüklenir ve kurulur onu anlatan bir konudur arkadaşlar. Bu anlattıklarımı Ubuntu'nun diğer sürümlerinde denemedim açıkçası. Şimdi Tor browser kurulumuna geçelim.

Ubuntu Tor Servisi Kurulumu


Tor Browser kurmadan önce Tor servisini kuralım. Terminal (Uçbirim) açın ve aşağıdaki komutları kopyala yapıştır yaparak daha sonra Enter tuşuna basarak çalıştırın.

öncelikle aşağıdaki komutu çalıştırınsudo apt update

ardından aşağıdaki komutları çalıştırınsudo apt install tor

Kurulum sırasında [Y/n]? uyarıları çıkacak Klavyenizle Y tuşuna basıp kuruluma devam edin. (Türkçe Dilinde Kurulum Yapıyorsanız [E/h] uyarısı çıkar E tuşuna basıp devam edin) 

Tor Browser Terminal (Uçbirim)'den Kurulum
Tor Browser Terminal'den kurmak için aşağıdaki komutları kopyalayıp yapıştırın daha sonra Enter tuşuna basarak kuruluma başlayın.

sudo apt install torbrowser-launcher

Kurulum sırasında [Y/n]? uyarıları çıkacak Klavyenizden Y tuşuna basıp devam edin. (Türkçe Dilinde Kurulum Yapıyorsanız [E/h] uyarısı çıkar E tuşuna basıp devam edin) 

Bu kadar bitti! Eğer Terminal üzerinden kurulumu yapamayan arkadaşlar için 2.bir yöntem ile Tor Browser kurulumu yapabilirsiniz. Bunun için lütfen aşağıdaki anlatıma bakınız.

 

Ubuntu Software (Ubuntu Yazılım Programı) ile Tor Browser Kurulumu


Tor Tarayıcıyı yükleyip kurmanın diğer bir yolu da Ubuntu Desktop üzerinden yazılım programı aracılığıyla yapmaktır.

Öncelikle Ubuntu Masaüstü'ne gelin ve soldaki menüden en aşağıdaki noktadan oluşan kare butonuna tıklayın. Aşağıdaki resimde görünen kırmızı ok işaretinin olduğu yer.Daha sonra uygulamalar listesinden Ubuntu yazılım programının üzerine tıklayıp açın. Aşağıdaki resimde göterildiği gibi kırmızı ok işaretinin gösterdiği logoya tıklayın. Sizin Masa Üstünüzde de aynı logo olacak.Ubuntu Yazılım Yükleme Aracını açtıktan sonra sol üstte arama kutusuna tıklayın. Aşağıdaki resimde kırmızı ok işaretinin gösterdiği yer. Daha sonra Arama kutusuna "Tor" veya "Tor Browser" yazıp arayın. Tor Browser ve Tor Browser Launcher Settings olmak üzere 2 sonucun üzerine tıklayıp kurulum yapabilirsiniz.

 Kurulum bittikten sonra tekrar uygulamalar listesine gelin ve Tor Browser Logosunun Üzerine Tıklayın. Tıkladıktan sonra Tor Tarayıcı indirme işlemi başlar. İndirme bittikten sonra Tor Browser kullanımı hazır hale gelir.Tor Browser İndirirken Hata İle Karşılaşanlar


Kurulumlardan sonra en son indirme işleminde hata veriyorsa ve Tor Browser inmiyorsa. VPN kullanın ardından Tor Browser Launcher Settings açın Mirror listesinden indirme adresini değiştirip Save butonuna basıp tekrar indirmeyi deneyiniz. style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="5469201910"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.