Mide Ağrıları ve Mide Koruyucularstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="7165426968"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">


Mide Ağrıları ve Mide Koruyucular

Mide Koruyucular Ne Zaman Tehlikeli Oluyor?


Mide koruyucuların uzun süre kullanımı tehlikeli mi? biraz bundan bahsetmek istiyorum. Türkiye'de çoğu vatandaşımız mide koruyucu olarak bilinen ilaçları çok sık ve gereksiz bir şekilde aynı zamanda uzun süreli kullanıyorlar. Genel olarak güvenli kabul edilselerde asit baskılayıcı ilaçlar 1 yıldan fazla yüksek dozda kullanımda kemik yoğunluğunda azalma, bağırsak ve akciğer enfeksiyonlarına ve vitamin eksiklerine yol açtığı uzmanlar tarafından söyleniyor.

Uzun kullanım derken burada neden bahsediyoruz?


Tabiki bu ilaçlar gerektiğinde kullanılmalıdır, fakat bilinçsiz bir şekilde ufak bir ağrıda devamlı ilaç almak ve yüksek dozlarda sürekli kullanmak leblebi gibi sürekli ilaç almaktan bahsediyoruz. Bu şekilde kullanmak zararlıdır. Uzmanlar her ilacın lüzumsuz bir şekilde sürekli ve aşırı doz kullanımında zararı ve yan etkisi olduğunu söylüyorlar.

Midenize Dokunan Gıdalar Öncesi Koruyucu Almak


Midenize dokunan gıdaları yemeden önce mide koruyucu alabilirsiniz  fakat normal dozunda. Ve Mide koruyucuları aç karnına ve yemekten yarım saat önce alınmalıdır. Burada bazı konularda bilinçli olursak mide koruyucu kullanabilir ve mideye dokunan gıdaları tüketebiliriz. Tansiyon veya herhangi bir diğer bir hastalığınız varsa doktorunuza başvurmanız gereklidir.

Yemekten Sonra Yaşanan Mide Ağrıları


Yemekten önce olan aç karnına olan mide ağrılarından pek korkmayız veya geceleri ağrı ile uyandıran mide ağrıları bunlar genelde asit fazlalığına bağlıdır. Fakat yemekten sonra anormal ağrılar yaşıyorsanız ve bu rahatsız edici derece oluyorsa ve ilaç almanıza rağmen bu ağrılar geçmiyorsa özellikle ilk 1 ay içinde bu sıklığı yaşıyorsanız ve tedaviye de yanıt alamıyorsanız bunun altında Mide Ülseri, Mide Kanseri, Safra Kesesi Taşları, Pankreas Hastalıkları vb... gibi ciddi hastalıkların belirtileri olabilir.

Mide Ağrısı ve Kalp Krizi Bağlantısı


Kalp krizi sırasında herkesin bildiği üzere kol uyuşması ve göğüslerde baskı-sıkışma belirtileri görülür ve bilinir. Normalde halkımız bu şekilde kalp krizi belirtilerinden haberi vardır. Fakat bunların hiçbiri olmadan yemekten 1 ila 3 saat sonrası mide de bir ağrı başladıysa aldığınız mide koruyucularında bir faydası olmuyorsa ve ardından terleme başladıysa ve bir miktar mide bulantısı varsa bu kalp krizi belirtisi olabilir. Hemen bir acile gidip test yaptırmanız gerekmektedir. Onun için her mide ağrısı hafife alınmamalıdır. Mide ağrısı sonrası kalp krizi vakaları da çok azda olsa ülkemizde yaşanmaktadır. Belirli bir süre mide ağrısı sonrası kalp krizi olduğu anlaşılan bazı hastaların hayatını kaybettiği de kayıtlarda görülmektedir. Tabi burada bu belirtiler Ülkemizde %10 oranlarında yaşanmaktadır.style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="5469201910"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

Yorum Gönder

2 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
  1. Mide ağrısı çok sıkıntılı bir durum, açıklayıcı yazınız için teşekkürler...

    YanıtlaSil
  2. Mide ağrısı çok sıkıntılı bir durum, açıklayıcı yazınız için teşekkürler...

    YanıtlaSil