Blogger Kullanıcıları İçin Bir Kaç Fikir

Blogger Kullanıcıları İçin Bir Kaç Fikir

Merhaba arkadaşlar öncelikle hiçbir zaman bu imla yazım kurallarına uygun bir konu eklemeyi beceremedim bu yüzden yazım kuralları hataları falan olabilir.

Blogger benim ilk göz ağrım onun için arasıra blogger bloglarını gezerim. Ben facebook, instagram benzeri sosyal ağları hiç kullanmam hiçbirisinde profilim yoktur. Blogger Ağını gezerim bana göre blogger, blog platformundan çok sosyal ağ gibi geliyor. Herneyse Blogger bloglarını vakit buldukça gezerim ve aklıma takılan bazı fikirler oluştu bunları sizlerle paylaşmak istedim. Bu yazdıklarımın benim nasıl gördüğüm ve değerlendirdiğimin bir önemi yok önemli olan bu yazımdan bir sonuç çıkarıp araştırma yapmanız.

Hedefi Yüksek Olanlar


Bu yazım hedefi olan ve profesyonelliğe adım atmak isteyenlere...Hedefleri olan Çoğu kişi bunu eminim merak ediyordur o zaman kendinize bir sorun...?

  • Bu zamana kadar o kadar Google'da kelime aradınız? hiç.. blogspot blogları ilk sırada veya... bırak ilk sırayı hiç ilk sayfada gördünüz mü? vardır elbet fakat çok nadirdir.

  • Veya hiç uzman birinin blogger kullandığını gördünüz mü? uzman'dan kastım tabiki profesyonel çalışan kişiler...

  • Peki hiç geleceği düşündünüz mü? blogger blog'ta yayın yaptınız diyelim.. blogger sizin sunucunuz değil.. kamu veya kurumsal şikayetlerde hiç blogunuzun kapanacağı düşüncesi aklınıza gelmiyor mu? ( tabi bu hemen olmaz. ileride o kadar emek verirsiniz ve belli bir seviyeye gelirsiniz Google'da..... o zaman işte açığınızı ararlar (rekabetçileriniz, seocu geçinenler vs..) ve inanın blogger çalışanları gözünüzün yaşına bakmaz yıllarca emek verdiğiniz blogunuzu bir anda kapatır. telif hakkı olsun, yasalara aykırı bir içerik olsun, spam olsun.. bunun gibi ufak bir açığınızı bulan rekabetçileriniz hemen ilgili kurumlara veya kamulara şikayet ederler... bunları zamanında çok gördüm ve yaşadım...


Blogger'da Hevesinizi kırmak istemiyorum fakat ileriye dönük hedefi olan global anlamda otoriter bir site sahibi olmak isteyenler mutlaka ileride bu sorunlarla karşılaşacaktır... benim ve benim gibi yıllarını bu işlere veren webmaster'ların başına geldiği gibi...

Bu konuda önerim nedir?

Özel alan adı alın. ve hosting alıp wordpress veya hangisini kuracaksınız kurup yolunuza devam edin... örnek bu siteye bakın...

Blogger Blog Kullanan Yayıncılar İçin Bir Kaç Fikir


1. Blogger blog yayıncılarını geziyorum hergün yorum yapmasamda... Eminim çoğu "bugün acaba ne eklesem?" diye düşünüyordur..

Yazın her konuda hiç çekinmeden! hemde aklınıza ne geliyorsa (tabi kurallara göre oynayın) internette milyar kişi var ve her biri farklı konulara giriş yapıyor. ne ekleseniz sizin için kârdır.

ben günde en azı 500 kelime olmak şartıyla günde 20 konu eklediğim zamanları biliyorum.

2. Önünüze gelen her temayı yüklemeyin blogunuza, görüntüsü güzel olabilir fakat iç kodlamasında zararlı linkler veya dosyalar olabilir. Bu yüzden bilinen tavsiye edilen temaları kullanın. Adsense kullanan yazarlar mutlaka adsense dostu temalar kullanın bu sayede kazançlarınız ve gösterimleriniz artabilir.

3. Bazı bloglarda denk geliyor. Gizlilik bildirimi, çerez uyarısı eklentisi eklemişler. temanıza bu tür eklentiler eklemenize gerek yok. Zaten blogunuza giriş yapan ziyaretçilere google-blogger yöneticileri otomatik bir bildirim uyarısı gösteriyor. sizin artı bir eklenti eklemenize gerek yok.

4. bir kaç sevdiğim blog var takip ediyorum sürekli, fakat blogu çok geç açılıyor.. bunun nedeni boyutu yüksek gifler, boyutu yüksek resimler, anasayfada kullandıkları gereksiz eklentiler. Bu ziyaretçi kaybına neden olur. Herkesin internet hızı sizin ki gibi aynı olmaz ve sitenize giren bir ziyaretçi eğer blogunuz geç açılıyorsa blogunuzdan çıkmak zorunda kalır.

5. son zamanlarda çoğu blog yazarı bunun farkında. Ülkemizde telif hakkı konuları çok hassastır. Bu nedenden dolayı blogunuz kapatılabilir ve ceza alma ihtimaliniz bile vardır. Blog işini hafife almayın ve yayınladığınız içeriklerinizin  Tüm Dünyada gözükeceğini unutmayın.

6. SSL yani adresinizin http://'den https://uzantısına geçiş bu çok öenmli bir konu. Bu https nedir? örneğin biri kimlik bilgilerini veya özel bilgilerini yorumda yada iletişim formunda size gönderdiğinde saldırganlar eğer http ise uzantınız bu bilgleri kopyalayabilir. yani http olan sitelerde yazılan ne olursa olsun şifrelenmez. özel alan adı kullananlar blogger panelinde otomatik https geçiş ayarları var onu yapılandırmaları gerekli.

7.  Sitenizin yazı font karakterleri standart olmalı bu benim kişisel fikrim :) çünkü bazı bloglarda görüyorum yazı karakter biçimleri okunması çok zor. el yazısı şeklinde ve kalın, kimilerinde çok kaba görünümlü ve rahatsız edici. bunlar sizin için küçük  detay olabilir fakat blogunuza giriş yapan ziyaretçileriniz kullandığınız özel font karakterlerini okumada güçlük çekebilir... benim gibi mesela :)

8.  Zararlı sayılabilecek linkler eklemeyin. veya çok fazla web site adresi eklemeyin blogunuza. Bazılarında görüyorum 40 tane takip ettiği blog adresini anasayfasına eklemiş. bunlar blogunuza zarar verir.

Nasıl zarar verir? takip ettiğiniz bir blogçu ileride içeriğini değiştirebilir +18 içerikler ekleyebilir veya yasalara aykırı içerikler ekleyebilir ve bunun sonuçları sizede yansır. Anasayfada kaç link olmalı veya sayfalara link eklerken nasıl eklenmeli gibi uzman kişilerin sitelerine giriş yapıp bu konu hakkında bilgi almalısınız.

9.  Bir konu eklerken konu başlıklarınız konuya uygun olmalı. Konu resimleri konuya uygun olmalı.

örnek: sadevederin bir konu eklemiş "feriha hanım 19" bunu takipçileri anlayabilir fakat yabancı biri o konuda ne anlatılmak istendiğini anlamaz dolayısıyla bu tür konu başlıkları spam olarak algılanır arama motorlarında.

"feriha hanım 19" değilde "feriha hanım hiyakesi bölüm 19" yazılabilir. bunlar küçük detay gibi gözüksede sitenizin ceza almasına ve arama motorlarından düşük puan almanıza neden olur. haliyle sizler yıllarca konu eklesenizde sadece blogger platformundan sitenize giriş olur.

Konu başlıkları konu ile alakalı bir şekilde açıklayıcı bir şekilde olmalı. yani arama motorunda bir kelime arayan bir kişi konunuzda neden bahsettiğinizi anlamalı.

Ayrıca konuya uygun konu ile ilgili resimler eklenmelidir.

şimdilik aklıma gelen bunlar :) bunlar dışında aklınıza takılan sorular-sorunlar varsa yorum kısmına yazınız. Bildiğim tecrübe ettiğim konu ile ilgili olan sorularınızı vakit buldukça cevaplayacağım. ayrıca eksik olan yazılarımı tecrübeli ve uzman arkadaşlar yorumlarıyla tamamlayabilir.
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.