Autocad ve Solidworks Kursuna Başlamadan Öncestyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="7165426968"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">Autocad ve Solidworks Kursuna Başlamadan Önce

Autocad mimari alanda , makinacılıkta ve elektrik alanında kullanılan geniş kullanım alanı olan temel çizim programıdır. Solidworks ise genelde makinacılıkta kullanılan 3d bir programdır.

Öncelikle bunları öğrenmeye karar veren arkadaşların, teknik resim bilgisi olması gerekir. illaki şart mı teknik resim? belki değil ama önünüze gelecek projeyi anlamadan nasıl çizeceksiniz? ya da öğrenme aşamasında iken kursta örnekleri nasıl çizeceksiniz? Çünkü önünüze gelen temrin sayfalarını çizebilmeniz için teknik resim bilgisi şart. Bunun yanında 2D den 3D düşünebilme kabiliyetinizi de geliştirirseniz çok daha iyi olur. Eğitim verdiğim kurumlarda bu sorunla çok sık karşılaşıyorum.

Verdiğim örnekleri arkadaşlar çizemiyor. Çünkü teknik resim okumasını bilmiyor. Ölçüler arası ilişkiyi kuramıyor. Bununla birlikte 2d'den 3d düşünebilme yetisini sağlayamayınca, hep perspektif olarak veriyoruz örnekleri. Aslında bir teknik resim gerekli görünüşlerden oluşur(2d). Ve ölçülendirilir. Mecbur kalınmadıkça perspektif görüntü verilmez. Önümüze gelen resim her zaman 2d'dir.

Bu resmi anlayabilmemiz ve kafamızda canlandırabilmemiz
için çok sık teknik resim okumalı ve çizmeliyiz. Bir anda olacak birşey değildir bu. Tecrübeyle zamanla kazanılan bir yetkinliktir. Özellikle makinacı arkadaşların bir teknik resme baktığında o parçayı hayalinde hemen canlandırması gerekir. Acele etmeyin. Bir teknik resim kitabı alıp içindeki örnekleri çözün. Biraz karıştırın, araştırın, çevrenizden yardım alın.

Sonra programı bilgisayarınıza kurun. Sakın ola ki bilgisayarınıza programı kurmadan kursa yazılmayın. Sonra programı biraz kurcalayın. Hazır bulunuşluk durumunuz aktif olsun. Buraya kadar herşey tamamsa artık zaten bir kurs bulmuşsunuz demektir. Sonraki aşamada kurs sonrası öğrendiklerinizi eve geldiğinizde tekrar edin demiyorum, bakın yeni öğrendiklerinizi yapacağınız yeni çizimlerde mutlaka kullanın Ki kurstan sonra öğrendiklernizi kullanmıyorsanız kursa verdiğiniz para boşa gitmiştir geçmiş olsun.

Kurs size programı öğetmez. Altını çiziyorum: ÖĞRETMEZ. Siz onun üstüne kocaman bir gökdelen inşa edersiniz ancak.Yani siz öğrenirsiniz. Diyelim bir seviyeye kadar öğrendiniz. Aktif kullanıcı olacaksanız bu da yetmez. Etkin ve verimli kullanmalısınız.

Ne demek bu, şu demek: Hızlı , gereksiz komut ve unsur kullanmadan , hedefe dolambaçlı yoldan değil dümdüz gitmektir. Aynen öyle. Bunun içinde tecrübe şart. Tecrübe de kullanarak olur. Ne kadar çok kullanırsanız o kadar iyi ve çabuk öğrenirsiniz.

Kurs ve Eğitim hayatınızda size başarılar diliyorum.style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="5469201910"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.