VPN Nedir? VPN Türleristyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="7165426968"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">
vpn nedir


VPN NEDİR?


VPN, Virtual Private Network'un kısaltılmışıdır Türkçesi ise Sanal Özel Ağ'dır. Genel ağ ve Yerel ağ üzerinden özel bir ağ bağlantısı oluşturarak gizli kalmanızı, güvenli olmanızı ve anonim kalmanızı sağlar. Gerçek IP adresinizi gizler ve sanal bir IP adresi atar. Bu sayede internette sizi hacker, lamer gibi bilgisayar korsanları, kimlik avı dolandırıcıları, kötü niyetli kişilerden, siber saldırılar gibi bir çok tehlikeden uzak kalmanızı sağlar ve korur.

 

VPN Türleri  • OpenVPN

  • PPTP VPN

  • L2TP VPN

  • MPLS VPN

  • Hybrid VPN

  • IPsec  VPN

  • Site-to-Site VPN


OpenVPN


OpenVpn, bir sanal özel ağ bağlantı türüdür. Openvpn programı ile Gizli anahtarlar, sertifikalar veya kullanıcı adı/parola kullanarak bağlanmanıza olanak tanır. Windows, Linux sistemlerinde OpenVpn programını kurarak sanal ethernet kurarak UDP veya TCP bağlantı noktası üzerinden pratik bir şekilde VPN ağına bağlanmanızı sağlar.

PPTP VPN


PPTP VPN, sanal özel ağ bağlantı türlerinden biridir. Point-to-Point Tunneling Protocol yani türkçesi Noktadan Noktaya tünel protokolü'dür. Bu PPTP Bağlantı türü herhangi bir 3. taraf yazılıma ve programa ihtiyaç duymadan Windows, Linux, Mac işletim sistemlerinde ağ ayarlarından kullanıcı adı ve parola ve server bilgileri girerek hızlı bir şekilde özel ağ bağlantısı kurmanızı sağlar.

L2TP VPN


L2TP VPN, sanal özel ağ bağlantı türüdür. Layer Two Tunneling Protocol türkçesi Katman İki Tünel Protokolü'dür. PPTP bağlantısına benzer fakat bu verileri şifreleyen güvenli bağlantı oluşturur. PPTP'den farkı server bilgisi, parola, kullanıcı adı dışında key/anahtar girerek bağlanılır.

MPLS VPN


(Multiprotocol Label Switching) MPLS VPN, sanal özel ağ bağlantı türlerinden biridir. Bu diğerlerine göre çeşitli ağ trafiği türlerini taşımak ve yönlendirmek için kullanılan esnek bir yöntemdir. Ayrıca veri paketlerinin dağıtım hızını artırır.

IPsec VPN


IPsec VPN, sanal özel ağ bağlantı türüdür. Internet Protocol security Türkçesi İnternet Protokolü güvenliği anlamına gelir. Bu bağlantı diğerlerinden farklı olup bilgilerinizi mükemmel bir şekilde gizler ve meraklı gözlere karşı koruma sağlar. Saldırganların hangi bilgileri gönderdiğiniz veya aldığınızı anlaması zorlaşır. Bu VPN ayrıca daha iyi performans için diğer protokollerle birleştirilmiştir. Bu VPN bağlantısının kurulum süreci zaman alıcıdır ve diğer VPN'lerden daha maliyetlidir.

Hybrid VPN


Hybrid VP, sanal özel ağ bağlantı türlerinden biridir. BU VPN sistemi kullanıcıların hem IPsec hem de MPLS protokolünü birleştirmesine ve bunları aynı siteden kullanmasına olanak tanır.

Site-to-Site VPN


Site-to-Site VPN, sanal özel ağ bağlantı türüdür. Siteden siteye VPN bağlantı türüdür. Genelde şirketler çalışanları ile arasında güvenli bir bağlantı oluşturmak için kullanır. Siteden Siteye VPN, Yönlendiriciden Yönlendiriciye VPN olarak da bilinir ve bu, kurumsal kullanıcılar arasında popülerdir. Uluslararası şirketlerin çoğunun dünyanın farklı yerlerinde ofisleri vardır ve bu tür VPN ile şirketler, çeşitli yerlerde güvenli bir bağlantı sağlamak için bu vpn bağlantısını kullanırlar.style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="5469201910"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.