Ubuntu Ağ Trafiği İzlemestyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="7165426968"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">Linux Ubuntu İşletim Sistemlerinde server veya desktop kullananlar Uzak IP adreslerini merak edenler için bu konuyu paylaşmak istedim. Bende Ubuntu sistemi kullanan kullanıcılar arasıda olarak ilk başlarda Ağ analizi ve istatistiklerine nasıl bakarım emin değildim açıkçası. Daha sonra ubuntu kullanımında biraz uzmanlaştım ve sonunda bir kaç uygulama ile Ip adresleri, port gibi genel ağ trafiğini izleme imkanı buldum. Ben size 2 Yöntemden bahsedeceğim aşağıdaki 2 yöntem ile Ubuntu sistemlerinde bilgisayarınıza giriş çıkış yapan ağ trafiğini görebilirsiniz.

 

1. Yöntem net-tools uygulaması ile.

Net-tools uygulaması ile Terminal (Uçbirim)'den yerel ağınızda ve yerel bilgisayarınızdaki ağ trafiğini izleyebilirsiniz. Uygulamanın kurulumu çok basit arkadaşlar aşağıdaki komutları çalıştırarak ubuntu sistemlerinize kolaylıkla net-tools olan bu paketi kurabilirsiniz.

 

net-tools paketini kurmak için Terminal (Uçbirim) açın daha sonra root giriş yapın ardından aşağıdaki komutu çalıştırın.
sudo apt install net-tools

Bu kadar kurulum bitti.

Şimdi Ağ istatistiklerine bakmak Yerel bilgisayarınızdaki IP adreslerini görmek için aşağıdaki komutları girebilirsiniz.
netstat -n 
netstat -tap

2. Yöntem Wireshark Programı İle

Bu wireshark programını belki duymuşsunuzdur. Windows işletim sistemlerinde de çok kullanılan bir uygulamadır. Wireshark geniş kapsamlı genel ve yerel ağ trafiğini kontrol eder ve size gelişmiş bir şekilde rapor sunar. Bu wireshark programını ubuntu sistemlerinde de kolayca kullanabilirsiniz. Şİmdi kuruluma başlayalım.

Öncelikle Terminal (Uçbirim) Açın ve aşağıdaki komutu girin
sudo apt update

Daha sonra aşağıdaki komutu girin ve wireshark programını kurun.
sudo apt install wireshark

Kurulum devam ederken Yes,No uyarısı çıkacak Yes deyip devam edin. Bu kadar bitti. Ubuntu uygulamalar listesinden wireshark programına erişebilirsiniz.

Not: Eğer wireshark programını açtığınızda çalışmıyor veya hata veriyorsa gerekli izinleri vermeniz gerekiyor onun için aşağıdaki komutları girin.
sudo chmod +x /usr/bin/dumpcap

Daha sonra wireshark programını kapatıp yeniden başlatın.style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6677156170534283"
data-ad-slot="5469201910"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.